KOBIETY-PREMIERZY
WICEPREMIERZY 2001-10
PRZYWÓDCZYNIE PARTII

Julia Eileen Gillard

Urodziła się 29.IX.1961 r. w Barry w Walii w Wielkiej Brytanii jako córka Johna i Moiry Gillard. Jej ojciec był górnikiem. Julia ma starszą o cztery lata siostrę Alison. Gdy Julia zachorowała na zapalenie płuc, lekarz doradził jej rodzicom zamieszkać w cieplejszym klimacie. W 1966 r. wraz z dziećmi wyemigrowali do Australii i osiedli się w Adelajdzie. John pracował jako opiekun w zakładzie psychiatrycznym, a Moira zatrudniła się w zakładzie opiekuńczym Armii Zbawienia. Julia w 1978 r. ukończyła Unley High School w Mitcham. Potem studiowała na Uniwersytecie Adelajdy. Później jednak przeniosła się na Uniwersytet Melbourne, by działać w Australijskim  Związku Studentów. W 1983 r. została jego wiceprzewodniczącą jako druga kobieta w historii. Na drugim roku studiów Julia wstąpiła do Australijskiej Partii Pracy (ALP). W 1982 była jednym z delegatów ALP na konferencję stanową w stanie Wiktoria.

W latach 1984-1986 pracowała w Forum Socjalistycznym, które utworzono w celu ułatwienia wchłonięcia przez ALP niektórych byłych członków Australijskiej Partii Komunistycznej. Angażowała się w kampanię na rzecz walki z cięciami budżetowymi na edukację oraz domagała się wyjścia Australii z ANZUS - Paktu Bezpieczeństwa Pacyfiku i wprowadzenia wyższych podatków dla najbogatszych. Zajmowała wiele stanowisk w ramach struktur partii. Od 1985 do 1989 stała na czele jej oddziału w Carlton (dzielnica Melbourne). W 1987 r. ukończyła prawo na Uniwersytecie Melbourne uzyskawszy akademicki stopień Bachelor of Laws. W tym samym roku rozpoczęła pracę w firmie prawniczej Slater & Gordon. Zajmowała się tam prawem przemysłowym. W 1990 r., po uzyskaniu uniwersyteckiego stopnia Bachelor of Arts, została jedną z pierwszych kobiet-partnerek w tej firmie. Pracowała w niej do 1995 r.

W latach 1993-1994 odpowiadała za akcję afirmatywną ALP w stanie Wiktoria, której celem było przeznaczenie dla kobiet 35% najlepszych miejsc na listach wyborczych w ciągu 10 lat. Od 1993 r. do 1997 r. wchodziła w skład Komitetu Administracyjnego ALP w Wiktorii, W latach 1995-1998 była szefową gabinetu u Johna Brumby'ego, lidera opozycji w stanie Wiktoria.  Odegrała także dużą rolę w założeniu EMILY's List Australia, organizacji, która ma na celu wspieranie kampanii wyborczych laburzystek i osiągnięcie parytetu płci w rządzie.

Od 03.X.1998 r. Julia Gillard zasiada w federalnej Izbie Reprezentantów. Swe pierwsze przemówienie wygłosiła 11.XI.1998 r. W VI.1999 r. była członkiem Australijskiej Misji Obserwacyjnej w czasie wyborów w Indonezji. W latach 1998-2001 wchodziła w skład parlamentarnej Komisji Zatrudnienia, Edukacji i Relacji w Miejscu Pracy. Potem pełniła następujące funkcje w Gabinecie Cieni: ministra ds. populacji i imigracji (2001-VII.2003), ministra ds. pojednania i tubylców (II.2003-2006) oraz ministra zdrowia (VII.2003-2006). W VII.2003 r. obarczono ją odpowiedzialnością za kierowanie sprawami opozycji w Izbie Reprezentantów. 04.XII.2006 r. pani Gillard zastąpiła Jenny Macklin na stanowisku wiceprzywódczyni ALP. 24.XI.2007 r. ALP wygrała wybory parlamentarne. 03.XII.2007 r. Julia Gillard została pierwszą w historii Australii kobietą-wicepremierem, ministrem zatrudnienia i stosunków w miejscu pracy oraz ministrem edukacji. 11.XII.2007 r. została pierwszą w historii kraju kobieta pełniącą obowiązki szefa rządu w czasie uczestnictwa premiera Rudda w Konferencji ONZ ds. Zmian Klimatu na wyspie Bali. W późniejszym czasie wielokrotnie pełniła tę funkcję, w sumie przez ponad 130 dni.

W 2010 r., w sytuacji spadającego poparcia społecznego dla premiera Rudda i w obliczu planowanych na jesień nowych wyborów parlamentarnych, w Partii Pracy zaczęły pojawiać się głosy kwestionujące jego przywództwo i szanse ponownego zwycięstwa wyborczego. Przyczyną niepopularności premiera było odstąpienie przez niego od zapowiadanego w czasie kampanii programu ochrony środowiska Emissions Trading Scheme, określającego dopuszczalne limity emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Inną społecznie wrażliwą kwestią był rządowy plan nałożenia dodatkowych podatków na sektor górniczy, który zdaniem krytyków doprowadziłby tę branżę do kryzysu. W VI.2010 r. wicepremier Gillard stwierdziła, że byłaby gotowa ubiegać się o przywództwo w ALP. Wobec jej słów premier Rudd, licząc na własny sukces, 23.VI.2010 r. podjął decyzję o organizacji następnego dnia głosowania w sprawie wyboru nowego lidera laburzystów. 24.VI.2010 r. ogłosił jednak rezygnację ze stanowiska szefa partii i rządu, po tym jak okazało się, że może nie być w stanie uzyskać wystarczającego poparcia w szeregach Partii Pracy. Tego samego dnia Julia Gillard została jednogłośnie wybrana nowym liderem ALP. Poparli ją wszyscy ze 112 deputowanych ALP w parlamencie. Chwilę później została oficjalnie zaprzysiężona na stanowisku szefa rządu, stając się pierwszą w historii kraju kobietą pełniącą ten urząd. W jej pierwszym 19-osobowym gabinecie były 4 kobiety (włączając panią premier). Ministrem ds. zmian klimatycznych i wody była Penelope Ying-yen "Penny" Wong, pierwsza w rządzie Australii osoba azjatyckiego pochodzenia i pierwsza lesbijka otwarcie przyznająca się do swojej orientacji seksualnej.

17.VII.2010 r. premier Gillard ogłosiła, że wybory parlamentarne odbędą się 21.VIII.2010 r. Według sondaży wyborczych Partia Pracy w początkowym okresie kampanii posiadała przewagę nad opozycyjną Partią Liberalną. Jednak z biegiem czasu zaczęła tracić poparcie. Przyczyniły się do tego wewnętrzne konflikty w jej szeregach oraz przedostające się do mediów informacje o zakulisowych rozgrywkach w czasie ostatniej zmiany jej przywództwa. Stojący na czele opozycji Tony Abbott krytykował rząd za plan wprowadzenia podatku w sektorze górniczym, projekt ograniczeń emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz kosztowny jego zdaniem plan stworzenia narodowej sieci szerokopasmowego internetu. Zarzucał mu także nieradzenie sobie z problemem uchodźców, próbujących dostać się drogą morską na australijskie wybrzeża. Premier Gillard 16.VIII.2010 r. rozpoczęła oficjalnie własną kampanię wyborczą w Brisbane. W jej trakcie opowiedziała się za wprowadzeniem w kraju republiki po śmierci królowej Elżbiety II.

W wyborach z 21.VIII.2010 r. rządząca Partia Pracy i koalicja opozycji na czele z Partią Liberalną zdobyły po 72 mandaty w 150-osobowej Izbie Reprezentantów. Spowodowało to wyłonienie pierwszego od 1940 tzw "parlamentu zawieszonego", w którym żadna z partii politycznych nie mogła samodzielnie sprawować władzy. Wyniki wyborów doprowadziły do dwutygodniowych rozmów obu partii z kandydatami niezależnymi w celu uzyskania ich poparcia. Ostatecznie, 07.IX.2010 r. misja sformowania nowego gabinetu przypadła urzędującej premier. Partia Pracy uzyskała poparcie od deputowanego Partii Zielonych oraz 3 z 4 deputowanych niezależnych, co zapewniło jej większość 76 miejsc w parlamencie. Julia Gillard 14.IX.2010 r. ponownie została zaprzysiężona na premiera. W jej drugim, 20-osobowym, gabinecie są 4 kobiety (wliczając panią premier). Penny Wong została ministrem finansów.

Julia Gillard jest bezdzietną i niezamężną ateistką i feministką. Od 2006 r. jej partnerem jest fryzjer Tim Mathieson.