naglowek

 2013-04-23

Smak śmietany z cukrem


Dolny Śląsk bywa nazywany polską Ameryką. W trudnych powojennych latach wiele osób próbowało znaleźć tutaj nowe miejsce do życia. Jak dziś postrzegają swoją małą ojczyznę?
Te pytania padają często podczas spotkań z cyklu „Nasz region, nasza tożsamość. Przez historię do integracji kulturowej mieszkańców Dolnego Śląska” organizowanych przez stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Twórczej i Wyrównywania Szans w Regionie Nota Bene. Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przy współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz stowarzyszeniem Europejski Instytut Demokracji. Honorowy patronat sprawuje wicemarszałek Radosław Mołoń.Prezeska Europejskiego Instytutu Demokracji Agnieszka Curyło, dr Ewa Groszewska, dr Ryszard Kessler i Sebastian Kotlarz


- Zaczęło się od programu w lokalnej telewizji „Mój pierwszy dzień” – wspomina prezeska EID Agnieszka Curyło. – Był to cykl w którym ludzie wspominali początki życia na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Potem pojawił się pomysł zorganizowania spotkań w regionie by mieszkańcy mogli podzielić się własnymi rodzinnymi historiami. Ważne by ocalić je od zapomnienia, póki są wśród nas ludzie z pokolenia osadników.
Jedna z takich osób jest Katarzyna Łukaszewicz ze Smolca w gminie Kąty Wrocławskie, gdzie spotkanie odbyło się 18 kwietnia. Jedna z ostatnich lokalnych pionierek pochodzi z Polesia a na Dolny Śląsk trafiła w listopadzie 1945 roku jako młoda mężatka z dwojgiem małych dzieci.
Pani Katarzyna Łukaszewicz

- Początkowo chcieliśmy osiedlić się w okolicy Chełma Lubelskiego, ale grasowały tam bandy i było niebezpiecznie, dlatego zdecydowaliśmy się wyjechać dalej. Warunki życiowe były bardzo trudne, ale ludzie mimo biedy chętnie pomagali sobie nawzajem.
Henryk Klimek mieszkający w tej samej wsi zna historię swojego ojca który przyjechał do Wrocławia bydlęcym wagonem i szedł piechotą z wrocławskiego osiedla Gądów do Smolca. Zdecydował się tam pozostać za namową krewnego który był tam sołtysem.
Wspólnie oglądany program z opowieściami osadników obudził w mieszkańcach Smolca dalsze wspomnienia. Wielu przypomniało sobie znany z dzieciństwa smak śmietany z cukrem przywołany przez piosenkarkę Izabelę Skrybant-Dziewiątkowską.
Pan Henryk Klimek i pani Agnieszka Curyło

Pojawiły się pytania czy można już mówić o istnieniu dolnośląskiej tożsamości. Większość rozmówców twierdziła, że pierwszemu pokoleniu osadników towarzyszyło poczucie tymczasowości i silna więź z rodzinnymi stronami. Dopiero ich dzieci i wnuki zaczęły się tutaj czuć naprawdę u siebie i być dumnym ze swojej małej ojczyzny. Zachowanie dawnych tradycji, choćby w zwyczajach świątecznych , nie koliduje z modernizacją i otwarciem na nowych mieszkańców.

Spotkania w ramach projektu „Nasz region, nasza tożsamość” odbyły się do tej pory między innymi w Krośnicach koło Milicza i Strzelinie. W najbliższym czasie są planowane w Długołęce i Oleśnicy.
Ewa Mastalska

Widzowie i uczestnicy debaty


autor: Ewa Mastalska


Komentarze:


[p.] [2013-09-21 21:58]

http://www.tps-smolec.pl/
zebranie 25 w srodę o 18.30
Pozdrawiam P.

***

[zatroskany mieszkaniec] [2013-09-21 01:02]

A może ktoś wie kiedy jest zebranie wiejskie w Smolcu odnośnie rozplanowania Funduszu Sołeckiego??? Bo z tego co tam się orientuję to zawiadomienie o zebraniu powinno być podane do informacji publicznej co najmniej 14 dni przed zebraniem, a zebranie powinno się odbyć do 30 września gdyż wtedy mija termin składania wniosków do budżetu gminy i zadań zawartych w Funduszu Sołeckim. Żeby złożyć takie wnioski sołtys powinien zwołać zebrani wiejskie. Takie zebranie mogą zwołać również niezależnie od sołtysa 15 dorosłych osób i uchwalić na co wydać pieniądze z funduszu muszą tylko napisać protokół z takiego zebrania i złożyć go razem z wnioskami w gminie...Kiedy zatem szanowny pan sołtys ma zamiar zwołać zebranie??? Może czeka aż rzeczywiście mieszkańcy sami się zmobilizują i uchwalą wydatki bez porozumienia z sołtysem i rada sołecką, albo może zamierza sam je rozdysponować według własnego widzi mi się???? Chyba ze tak jest pochłonięty kampanią wyborczą (która już się zaczęła przynajmniej w powiecie) że zapomniał o obowiązkach sołtysa???? Panie sołtysie już najwyższy czas czy chce pan robić zebranie w październiku????Jest 21 września już pan się nie mieści w przepisach (14 dni!!!!) ale no tak co pana obchodzą przepisy....

***

[kwiprokwo] [2013-09-16 18:46]

a ja tu wchodze raz na jakis czas, zeby zobaczyc co nowego i zawse dowiaduje sie ciekawych rzeczy.

***

wniosek
[że] [2013-09-16 15:09]

Niniejszym wnoszę o zamknięcie tej strony. I tak już umarła. Ostatnia wiadomość z kwietnia?? Żenada.

***


Informujemy, że wszelkie zamieszczone tu komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. SMOLEC.PL nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli uważasz, że któryś z komentarzy wykracza poza granice prawa, zgłoś to administratorowi.


All rights reserved, © copyright SMOLEC.PL 2003-2017, SMOLEC.PL v.2.5.