WŁADCZYNIE 1300

Małgorzata de Clare

Urodziła się w 1293 r. jako druga córka Joanny z Akki i Gilberta de Clare, 7. hrabiego Hertford. W X.1307 r. poślubiła Piersa Gavestona, pierwszego hrabiego Kornwalii. Był on faworytem i kochankiem króla Anglii Edwarda II. Córką Małgorzaty i Piersa była Joanna Gaveston, urodzona w I.1312 r. Mąż Małgorzaty został stracony sześć miesięcy później. Król, jako oprawę wdowią, przyznał jej zamek Oakham i inne ziemie. W 1316 r. hrabina towarzyszyła monarsze w jego podróży z Londynu do Jorku.

W 1314 r. nadeszły wieści o śmierci brata Małgorzaty pod Bannockburn. Ziemie de Clare'ów podzielono mówczas pomiędzy trzy siostry zmarłego.28.IV.1317 r., w zamku Windsor, król Edward II wydał Małgorzatę za mąż za Hugona de Audley, pierwszego hrabiego Gloucester. Ich jedynym dzieckiem była Małgorzata de Audley. 

Szwagier Małgorzaty, Hugon Młodszy le Despenser, rabował dziedzictwo Małgorzaty. Mąż hrabiny postanowił ją pomścić i przyłączył się do tych, którzy napadali na ziemie Despenserów. Schwytano go w 1322 r. po bitwie pod Boroughbridge. Od powieszenia uratowały go tylko prośby żony. Został więc uwięziony, a Małgorzata dwa miesiące później została zesłana do klasztoru Sempringham. Pozostawała tam do 1326 r., gdy jej małżonek opuścił więzienie.

W 1325 r. zmarła pierwsza córka Małgorzaty, Joanna. Małgorzata zmarła w IV.1342 r.