PRZEWODNICZĄCE PARLAMENTÓW 2007 
KOBIETY-P.O. PREZYDENTA

Fahmida Mirza

Urodziła się 20.XII.1956 r. w Karaczi w wpływowej rodzinie Qazi z prowincji Sindh. Należy do Pakistańskiej Partii Ludowej (PPP). Maturę zdała w 1972 r. w St Mary's Convent i stopień pośredni uzyskała w Kolegium Nazaret w 1974 r. w Hyderabadzie. W 1982 r. ukończyła Kolegium Medyczne Liaquat w Jamshoro. Egzamin państwowy zdała w Komisji Służb Publicznych Prowincji Sindh w 1983 r. W latach 1983-1989 praktykowała jako lekarka w Centrum Opieki Zdrowotnej dla Matek i Szkolnym Centrum Zdrowotnym. Od 1989 r. organizowała ochotnicze obozy medyczne w dystrykcie Badin.

W latach 1989-1999 była dyrektorką w rodzinnych Zakładach Cukrowniczych Mirza. W 1999 r. została tam prezeską (chief executive officer). Jej rodzina od pokoleń angażowała się życie polityczne prowincji Sindh i Pakistanu. Jej dziadek, Qazi Abdul Qayyum, był pierwszym muzułmańskim burmistrzem Hyderabadu. Stryj, Qazi Muhammad Akbar, był członkiem prowincjonalnego zgromadzenia oraz ministrem spraw wewnętrznych, finansów, robót publicznych i informacji (w różnych okresach). Qazi Abdul Majid Abid, ojciec Fahmidy, należał do rady dywizjonalnej (oddziałowej) Hyderabadu. Później był federalnym ministrem edukacji, wody, żywności, rolnictwa i informacji. Trzy razy sprawował funkcję sekretarza generalnego Ogólnopakistańskiego Stowarzyszenia Gazet. Jej brat Qazi Asad Abid piastował ją dziewięć razy. Był też sekretarzem generalnym Pakistańskiej Rady Wydawców Gazet. Zasiadał w Zgromadzeniu Narodowym z ramienia PPP. Jej kuzyn Qazi Aslam cztery razy był sekretarzem generalnym Ogólnopakistańskiego Stowarzyszenia Gazet. Wuj i zarazem teść Fahmidy, Zafar Hussain Mirza, zasiadał w pakistańskim Sądzie Najwyższym.

Fahmida Mirza od 1997 r. jest członkinią federalnego Zgromadzenia Narodowego. 19.III.2008 r. została pierwszą w historii Pakistanu kobietą-spikerką Zgromadzenia Narodowego. Od 13.IX.2008 r., podczas nieobecności prezydenta i przewodniczącego Senatu, jako pierwsza kobieta w historii przez kilka dni pełniła obowiązki prezydenta Pakistanu. Jej mężem jest kardiolog, dr Zulfiqar Ali Mirza, były członek Zgromaczenia Narodowego i obecny członek zgromadzenia prowincji Sindh. Mają czworo dzieci.