SZEFOWE RZĄDÓW LOKALNYCH 2011

Larissa (Lara) Tahireh Giddings

Urodziła się 14.XI.1972 r. w Goroka w Papui-Nowej Gwinei. W tym kraju spędziła dużą część swojego dzieciństwa. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Tasmańskim. W wieku 18 lat została członkinią Australijskiej Partii Pracy (ALP). W 1996 r. została wybrana do tasmańskiej Izby Zgromadzenia (parlamentu). Tym samym przeszła do historii jako najmłodsza kobieta zasiadająca w którejkolwiek izbie parlamentów w Australii - stanowych lub federalnego. W wyborach z 1998 r. nie uzyskała reelekcji. Po przegranej wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie została zatrudniona przez Helen Eadie, posłankę do Parlamentu Szkockiego. Wcześniej współpracowała z australijską federalną senator Sue Mackay.

W 2002 r. wróciła do Tasmanii i została członkinią sztabu premiera Jima Bacona. Pisała dla niego przemówienia i była jego asystentką ds. mediów. W tym samym roku ponownie zasiadła w tasmańskim parlamencie. W latach 2004-2006 była ministrem ds. rozwoju ekonomicznego i sztuki. W 2006 r. stanęła na czele resortu zdrowia i służb społecznych. 26.V.2008 r. premier David Bartlett mianował ją wicepremierem (jako drugą kobietę w historii Tasmanii na tym stanowisku). W okresie 26.V.2008-24.I.2011 pani Giddings pełniła funkcję skarbnika Tasmanii. 23.I.2011 r. Bartlett z powodów rodzinnych zrezygnował z funkcji premiera Tasmanii i ze przywództwa ALP w tym stanie. Następnego dnia na obu stanowiskach zastąpiła go Lara Giddings. Po jej powołaniu, kobietami było czterech z dziewięciu szefów rządów w Australii (wliczając w to rząd federalny, sześć rządów stanowych i dwa rządy terytorialne). Nigdy wcześniej udział ten nie był tak wysoki.

Pani Giddings jest niezamężna i bezdzietna. W 2008 r. w jednym z wywiadów powiedziała, że "zdaje sobie sprawę, iż kariera polityczna może uniemożliwić jej zostanie matką i jest gotowa to zaakceptować".