KANDYDATKI NA PREZYDENTA 2004-
MINISTROWIE SPRAW ZAGRANICZNYCH

Hillary Diane Rodham Clinton

Urodziła się 26.X.1947 r. w szpitalu Edgewater w Chicago. Jej rodzice są metodystami pochodzenia walijsko-angielskiego. Jej matka, Dorothy, ukończyła studia zanim wyszła za mąż za Hugh Rodhama, sprzedawcę z Chicago, który później został właścicielem niewielkiej firmy tekstylnej. Jej matka nie pracowała zawodowo i wychowywała troje dzieci. Gdy Hillary miała 4 lata rodzina przeniosła się do dzielnicy Park Ridge. Jako nastolatka Hillary była republikanką i zwolenniczką konserwatywnego senatora Barry'ego Goldwatera. Jako uczennica szkoły średniej pomagała lokalnemu pastorowi w pracy nad młodzieżą latynoską i murzyńską w dzielnicy South Side. Pomagała zorganizować opiekę nad dziećmi sezonowych robotników.

Chciała zostać astronautką. Napisała nawet w tej sprawie list do NASA, ale odpowiedzieli jej, że kobiet nie przyjmują. W 1965 r. rozpoczęła studia w żeńskiej uczelni Wellesley College. W czasie studiów była przewodniczącą samorządu studenckiego. Kiedy zaczynała studia, uważała się za republikankę, ale atmosfera lat 60-ych sprawiła, iż zmieniła poglądy. Zorganizowała w Wellesley pierwszą demonstrację przeciwko wojnie wietnamskiej. Pracę dyplomową z politologii napisała na temat walki z ubóstwem z pozycji liberalnych. W 1968 r. prowadziła kampanię na rzecz senatora Eugene'a McCarthy'ego, przeciwnika wojny wietnamskiej. Była wzorową studentką. W 1969 r. była pierwszą studentką uniwersytetu Wellesley, której powierzono wygłoszenie koreferatu do głównego przemówienia na zakończenie roku akademickiego. Skrytykowała w nim politykę administracji Clintona. Było ono tak ciekawe, że opublikował je tygodnik "Life", zamieszczając obok jej zdjęcie. Podczas studiów prawniczych w Yale (ukończyła je w 1973 r.) identyfikowała się już z Partią Demokratyczną. Redagowała czasopismo "Yale Law Journal". Była wyróżniającą się studentką. W 1970 r. poznała tam Billa Clintona. W 1972 r. oboje organizowali w Teksasie prezydencką kampanię wyborczą George'a McGoverna. W 1974 r. rozpoczęła pracę w Komisji Prawnej Izby Reprezentantów w Waszyngtonie, która przygotowywała akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Richardowi Nixonowi zamieszanemu w aferę Watergate. W tym samym roku wróciła do Billa do Arkansas . Początkowo wykładała prawo w Fayetteville, a potem przystąpiła do firmy prawniczej Rose Law Firm. Pobrali się 11.X.1975 r. W 1976 r. przenieśli się do stolicy Arkansas, Little Rock, gdzie Bill został stanowym prokuratorem generalnym. Od 1978 r. kilkakrotnie był wybierany na gubernatora tego stanu. W 1980 r. urodziła córkę, Chelsea.

Nie zrezygnowała z kariery zawodowej prawnika, gdy została Pierwszą Damą Arkansas i matką. Od 1988 r. znajduje się na liście najbardziej skutecznych prawników, publikowanej przez periodyk  "The National Law Journal". Specjalizuje się w prawie regulującym handel nieruchomościami i prawie rodzinnym. W latach 1993-2001 była bardzo wpływową politycznie Pierwszą Damą USA. 07.XI.2000 r. zdobyła mandat senatora ze stanu Nowy Jork z ramienia Partii Demokratycznej. 03.I.2001 r. objęła swoje obowiązki. 24.I.2001 r. została p.o. przewodniczącej Senatu pro tempore (drugą w historii USA kobietą na tym stanowisku). 20.I.2007 r. poinformowała, że zamierza utworzyć tzw. prezydencki komitet eksploracyjny. Jego powołanie stanowi pierwszy krok na drodze do oficjalnego zgłoszenia kandydatury do Białego Domu. Komitet eksploracyjny bada szanse kandydata i możliwości zebrania wystarczających funduszy na kampanię wyborczą. Komitet ten powstał w I.2008 r.

Wyniki prawyborów w Partii Demokratycznej:

03.I.2008: w Iowa Clinton zajęła trzecie miejsce z 29.45% głosów za Barackiem Obamą i Johnem Edwardsem.

08.I.2008: w New Hampshire zajęła pierwsze miejsce z 39% głosów. Tym samym stała się pierwszą w historii USA kobietą, która zwyciężyła w jednych z prawyborów organizowanych przez dwie główne partie amerykańskie.

26.I.2008: w Karolinie Południowej przegrała z Barackiem Obamą wynikiem 55-27% głosów.

05.II.2008: był to tzw. Super Wtorek. Wygrała wtedy w największych stanach: Kalifornii, Nowym Jorku, New Jersey i Massachusetts. Obama (już po wycofaniu się Edwardsa) wygrał w większej liczbie stanów mniejszych.

04.III.2008: Clinton wygrała w Ohio.

22.IV.2008: Wygrała w Pensylwanii.

06.V.2008: wygrała w Indianie i przegrała w Karolinie Północnej.

13.V.2008: wygrała w Wirginii Zachodniej.

01.VI.2008: wygrała w Portoryko.

03.VI.2008 r. Barack Obama zebrał wystarczającą liczbę głosów superdelegatów, by stać się oficjalnym kandydatem Partii Demokratycznej na prezydenta USA. 06.VI.2008 r. pani Clinton poinformowała, że nie zamierza ubiegać się o wiceprezydenturę. Wybory prezydenckie w USA odbyły się 04.XI.2008 r. 01.XII.2008 r. prezydent-elekt Barack Obama mianował panią Clinton następną sekretarz stanu. Mówił o niej: "To osoba obdarzona niezwykłą inteligencją, siłą i wspaniałą etyką pracy. To Amerykanka wielkiego formatu, którą darzę pełnym zaufaniem. Zna wielu światowych przywódców, budzi szacunek w każdej stolicy, i z całą pewnością będzie potrafiła zadbać o nasze interesy na świecie." 21.I.2009 r. federalny Senat zatwierdził ją na stanowisku.