<
 [2007-02-16]

Pigułka gwałtu


Nie sięgaj po drinka, który postawił ci nieznajomy mężczyzna, bo zaraz potem możesz nagle stracić przytomność. W kilka godzin później obudzisz się w obcym ci miejscu, by stwierdzić, że zostałaś zgwałcona. Tak działa GHB, nowy śmiertelnie niebezpieczny narkotyk. Warto o tym pamiętać, wybierając się na tzw. ostatki, czyli ostatnie tegoroczne karnawałowe zabawy.


Dwie dziewczyny, mieszkanki jednego z podszczecińskich miasteczek, poszły na dyskotekę. Ktoś postawił im drinka, po którym najpierw świetnie się bawiły, a potem nagle urwał się im film. Obudziły się w nieznanym dla siebie miejscu, zupełnie nie pamiętając tego, co się z nimi w tym czasie działo. O zagadkowej sytuacji powiadomiły policję. Młode kobiety poddano obdukcji. Lekarz stwierdził, że zostały zgwałcone. Policjanci podejrzewając, że dziewczynom podano najprawdopodobniej jakiś środek usypiający, skierowali je na badanie krwi i moczu. We krwi niczego podejrzanego nie stwierdzono, ale za to w moczu wykryto śladowe ilości kwasu gamma - hydroksymasłowego (GHB).

GHB jest szczególnie niebezpiecznym narkotykiem. Nazywany jest ,,narkotykiem klubowym’’, gdyż bez większych przeszkód można go nabyć w wielu barach, pubach i nocnych klubach. Jest związkiem bezbarwnym, bez zapachu i smaku. Bardzo dobrze rozpuszcza się w napojach, a więc pepsi, piwie, winie i drinkach. Na dyskotekach rozprowadzany jest w postaci proszku lub granulatu. Na początku działa podobnie jak alkohol. Ten kto go zażyje, staje się otwarty, towarzyski, a wkrótce potem odczuwa senność. Wszystko kończy się utratą przytomności i śpiączka. Jeżeli stan taki nie zakończy się śmiercią, to po wybudzeniu osoby te niczego potem nie pamiętają.

HGB, jak wszystkie narkotyki otrzymywane nielegalnie, produkowane są metodą uproszczoną i w prymitywnych warunkach. Dlatego bardzo często są dodatkowo zanieczyszczone szkodliwymi produktami ubocznymi. Pierwsze informacje o niebezpiecznym, a nawet wręcz zabójczym działaniu GHB ukazały się pod koniec sierpnia 1990 r. W San Francisco (USA). Ogłosił to tamtejszy Regionalny Ośrodek Toksykologiczny. Jego pracownicy stwierdzili wówczas około 70 przypadków ostrego zatrucia nielegalnie produkowanym kwasem gamma - hydroksymasłowym. Do Europy środek ten dotarł w połowie lat 90., a do Polski kilka lat temu.

Jego działanie można rozpoznać po drgawkach, mimowolnych ruchach, nudnościach, zawrotach głowy, wymiotach, zaburzeniach oddychania, a na koniec opisywanej utracie przytomności. Objawy te nasilają się, gdy GHB zostanie podany w alkoholu.

Bardzo trudno jest komukolwiek udowodnić użycie GHB do obezwładnienia i wykorzystania osoby seksualnie ( gwałt), gdyż po ośmiu godzinach od zażycia jest on niewykrywalny we krwi, a po czterech następnych w moczu. GHB jest trudny do wykrycia, bo jest naturalnym składnikiem organizmu.


autor: Edmund Cieszko


Komentarze:


W temacie polecam
[pele] [2014-04-21 23:39]

Polecam jedyną książkę nt. pigułki gwałtu wydaną w Polsce dostępną na maternus.pl. Kompendium wiedzy wydane przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. &#8222;Wokół pigułki gwałtu&#8221; autorstwa PT Nowakowskiego

***

[Lord_Themdall] [2007-02-17 23:45]

Małe sprostowanie: GHB nie jest nowym narkotykiem, jak twierdzi autor, został wynaleziony ponad 40 lat temu i dość szybko trafił na ulicę!
Faktem jest że w Polsce od niedawna zaczęło się nagłaśniać ostrzegać przed GHB.

***
All rights reserved, © copyright SMOLEC.PL 2003-2017, SMOLEC.PL v.2.5.