[2006-10-30]

Zadaj pytanie burmistrzowi


W ostatnim czasie miałem okazję przyglądać się bardzo zaciekłej dyskusji, która w dalszym ciągu się toczy na łamach naszego serwisu, a która dotyczy spraw tak ważnych dla nas wszystkich. Chodzi mi oczywiście o wybory do władz samorządowych. Jest to świadectwem bardzo pozytywnego zjawiska, które uwidacznia fakt, że jednak interesujemy się tym, co nas otacza. Chcemy mieć wpływ na to, jakie będzie nasze życie w najbliższej przyszłości.


Cieszy również fakt, że w ostatnim czasie napływa do nas coraz więcej pomysłów i sugestii od osób, które regularnie odwiedzają naszą witrynę internetową. Proponują pewne ulepszenia, poprawki lub pragną nawiązać współpracę.

W dniu dzisiejszym zrodził się pomysł, by na łamach strony www.smolec.pl zadać nurtujące nas pytania. Istnieje realna możliwość, by postawione przez nas problemy dotarły do obecnego Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Pana Antoniego Kopcia.

Jedna z mieszkanek Smolca w imieniu nas wszystkich zada te pytania osobiście podczas zaplanowanego już spotkania. Wprawdzie spotkanie to dotyczyć ma przede wszystkim spraw Osiedla Leśnego, jednak istnieje szansa, by Pan Burmistrz udzielił krótkiego wywiadu.

Tak więc zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby spytać o sprawy dla niech ważne o to, by wpisali je jako komentarz pod tym krótkim artykułem. Wszystkie zostaną przesłane do wspomnianej mieszkanki Smolca, której personaliów nie podajemy, gdyż nie mamy pewności, czy sobie tego życzy. Ona w naszym imieniu przedłoży je Panu Burmistrzowi!

Finalnie wywiad zostanie opublikowany w naszym serwisie!

Zachęcamy wszystkich do zadawania pytań!


autor: admin (g)


Komentarze:


!!!!!!!
[AGA] [2007-01-01 22:43]

Mieszkam w Smolcu nie dLugo >Jesli chodzi o Burmistrza to jest to wLaSciwy czLowiek na wLaSciwym miejscu>DuZo robi dla gminy >

***

Po wizycie u Burmistrza
[Joana] [2006-11-16 23:22]

Wybory były, minęły, oby następne 4 lata były lepsze dla nas wszystkich.
Po pierwsze trochę jestem zawiedziona, że na tej jednej odpowiedzi Burmistrza się skończyło. Trudno brać urlop z pracy tylko po to, żeby zadać parę pytań. Taka forma komunikacji - czyli za pomocą Internetu - byłaby niewątpliwie wygodna dla obydwu stron.
Pytania, które zadawałam, dotyczyły głównie Osiedla Leśnego, którego jestem mieszkanką. Głównym 'motorem' do mojego wyjazdu było przyjęcie przez radę miasta nowego studium zagospodarowania terenu, które szerzej otwiera furtkę dla rozwoju lotniska. Tutaj Burmistrz uspokoił mnie, że studium nie dezaktualizuje obowiązującego planu zagospodarowania a ten powinien posłużyć jeszcze ze 20 lat i nie planuje się jego zmian. Są inne tereny, których takich planów wymagają. Niemniej po tym co właśnie przeczytałam w GW (http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,3740177.html?skad=rss) niepokój wrócił.
Była rozmowa również nt. komunikacji z kierunku Bogdaszowice - Skałka - Krzeptów. Mieszkańcy Osiedla Leśnego również byliby zainteresowani możliwością skorzystania z dodatkowej linii, bo obecnie zdarza się, że część osób zostaje na przystanku. Podobno prowadzone są rozmowy z Krukiem. Burmistrz prosił mnie o przekazanie informacji na ten temat zarządcy osiedla i prośbę o poparcie. Sprawę przekazałam, ale odpowiedź od Kruka była podobno mało konkretna. Największym chyba problemem dla przewoźników jest JAKOŚĆ drogi do Wrocławia i górki spowalniające, które podobno nie powinny się znaleźć na trasie przejazdu komunikacji. No i kwestia cen biletów, wyznaczenia przystanków. Problemów jest dużo i przewoźnicy nie chcą tego brać na siebie. Trudno się tu dziwić.
Kolejna kwestia - oświetlenie na ul. Chłopskiej. Pierwsze lampy stanęły w piątek przed wyborami, więc już chyba wszystcy mieli okazję zobaczyć, że prace się posuwają. Mają być zakończone do 30 listopada. Prawie otrzymałam obietnicę, że świąteczna noc będzie nie tylko cicha i święta ale i jasna. Nie powiem, wybrałabym się z radością na wieczorny spacer, żeby to zobaczyć.
Kanalizacja. Tutaj również padły dość konkretne terminy. Dla Osiedla Leśnego jest to czerwiec przyszłego roku (nie pamiętam czy początek czy koniec). Jest jedno małe ale... infrastruktura będzie (powinna być) wykonana, ale jest jeszcze problem przekazania sieci kanalizacyjnej osiedla wodociągom kąteckim. To już nie jest takie proste, bo obecnie nie ma osoby (osób) które zgodnie z prawem mogłyby to zrobić od strony Eko-Bau. Do czerwca jest jeszcze trochę czasu, więc bądźmy dobrej myśli. Wtedy opłaty za ścieki spadły by nam z blisko 7zł do około 4,6zł na m3!!!
Tyle z takich główniejszych spraw. Jeśli sobie coś jeszcze przypomnę, to postaram się dopisać.

***

do mieszkanki
[Oskar] [2006-11-15 15:57]

A jednak potwierdzasz tę informację, że rodzice muszą kupować mebelki do przedszkola.
Oj jaka biedna gmina.

***

do Oskara
[mieszkanka Smolca] [2006-11-12 18:03]

jeśli nie wiesz to nie wypowiadaj sie na temat mebli do przedszkola , to nie z braku pieniędzy tylko wraz z nowymi mieszkańcami Smolca rosną ich wymagania i oni sami tego chcą . Wiadomo , że budynek jest stary ale cały personel wraz z dyrekcją stara się aby dzieciom było jak najlepiej

***

do ciekawego
[mieszkanka Smolca] [2006-11-12 17:49]

nie ubliżaj człowieku , komuś kogo nie znasz , szkoda że ciebie nie było tu parę lat do tyłu wtedy miałbyś porównanie pozatym burmistrz jest bezpartyjny

***

Pytanie do P. Burmistrza
[MMW] [2006-11-12 10:19]

Smolec przeżywa boom, do którego jak uważam, UMiG Kąty jest całkowicie nieprzygotowany. Boom wynika wyłącznie z położenia i inwestycji "niezawinionych" przez UMiG. Boom rozwija się żywiołowo, nie jest wspierany i koordynowany przez UMiG. Brak jest koncepcji zwiazania nowych mieszkańców ze Smolcem i Kątami, kosztem Wrocławia. Apele o meldunki nie pomogą. Przykładem powyższego jest kanalizacja. Np. w jednym olbrzymim wykopie można położyć nie tylko jedną rurę. O ile znam życie, ono zmusi UMiG wykonywanie kolejnych wykopów, kosztem jakości życia mieszkańców (ile można brodzić w błocie).
Następna sprawa to owe meldunki i podatki - uważam, że dynamika przyrostu wpływu z podatków (choćby od nieruchomości) wynikająca ze wspomnianego boomu nie ma w Smolcu nikłego przełożenia na inwestycje użyteczności publicznej, itd,itp....
Można oczywiście poruszać sprawy cząstkowe, np.dziury w drodze, zwalniacze (co za ... projetował te na nowym osiedlu ?! powinno to być karalne), elewacje, sprzątanie, i inne, uważam jednak, że przygotowanie i wdrożenie całościowej koncepcji satelitarnego względem Wrocławia Smolca da pożądany efekt.
PS. A propos sprzątania - czy miejska straż kątecka ma sesje wyjazdowe, czy czasem zaglądają do okolicznych lasów ???

***

pytanie do Pana burmistrza
[kolega] [2006-11-10 19:31]

1)kiedy pojawią się namiastki świetlic albo pomieszczeń lub zadaszeń do spotkań mieszkańców wioski - w wielu wioskach (NAGMINNIE)nie ma się jak zebrać i chwilką porozmawiać z władzą albo między sobą o wspólnych sprawach! Jak ma się tworzyć społeczeństwo obywatelskie???
2)nie dotrzymał Pan słowa mieszkańcom Mokronosu Górnego - ponad miesiąc temu obiecywał Pan na zebraniu z nimi że w końcu jakiś podmiejski autobus będzie już zaglądał do wioski - a tu nadal komunikacyjna pustynia!!!! - OD 8 LAT PANA BURMISTRZOWANIA- podobnie jest gdzie indziej - Zabrodzie, Skałka itd. PYTANIE: co się dzieje, ludzie nie chcą jeżdzić do Wrocławia? Gdzie leży przyczyna takiego tragicznego stanu komunikacji?

***

pytanie do Pana burmistrza
[kolega] [2006-11-10 19:30]

1)kiedy pojawią się namiastki świetlic albo pomieszczeń lub zadaszeń do spotkań mieszkańców wioski - w wielu wioskach (NAGMINNIE)nie ma się jak zebrać i chwilką porozmawiać z władzą albo między sobą o wspólnych sprawach! Jak ma się tworzyć społeczeństwo obywatelskie???
2)nie dotrzymał Pan słowa mieszkańcom Mokronosu Górnego - ponad miesiąc temu obiecywał Pan na zebraniu z nimi że w końcu jakiś podmiejski autobus będzie już zaglądał do wioski - a tu nadal komunikacyjna pustynia!!!! - OD 8 LAT PANA BURMISTRZOWANIA- podobnie jest gdzie indziej - Zabrodzie, Skałka itd. PYTANIE: co się dzieje, ludzie nie chcą jeżdzić do Wrocławia? Gdzie leży przyczyna takiego tragicznego stanu komunikacji?

***

do Joanny
[Oskar] [2006-11-06 23:49]

Tak jak nas lekceważył, tak lekceważy nas nadal.
Podobno na skutek braku kasy w gminie rodzice z przedszkola musieli jakieś meble dla dzieci kupować.
Nic tylko bieda z nędzą (gmina na skraju ubóstwa), a my tu chcemy jakieś chodniki, bezpeczne drogi, ścieżki rowerowe).
Ciemno widzę naszą smolecką przyszłość.

***

[Joana] [2006-11-05 17:42]

Witam,
ponieważ Pan Burmistrz sam zdecydował się odpowiadać, zrezygnowałam z zadawania mu pytań przedstawionych w tym wątku. Mam nadzieję, że na tej jednej odpowiedzi się nie skończy.
Co do moich własnych pytań - postaram się conieco streścić nasze spotkanie. Niestety, chwilowo brakuje mi na to czasu. Dodatkowo, ponieważ moja wizyta w magistracie nie miała związku z wyborami, zastanawiam się, czy z napisaniem czegokolwiek nie poczekać do 13. listopada.

***

osiedle leśne
[Andrzej] [2006-11-03 21:34]

jak zamierza Pan ,Panie burmistrzu zapewnic bezpieczenstwo mieszkańcą ul.Wiśniowej chodzi o nadmierną prędkośc rozwijaną przez pojazdy mechaniczne (takze hałas ,drgania) ,wyjazd z posesji,ruch pieszych (brak pobocza nie mówiac o chodniku),wyeliminowania nagminnego łamania przepisów przez kierowców cięzarówek którzy zrobili sobie skrót itd ,itd.Czy musi dojśc do tragedi,czy KONTYNUACJA znaczy trwanie w takim stanie dalej.Podobno jest Pan mieszkańcem Krzeptowa ,czy Pan tego nie widzi jezdzac tą ulica

***

Czy potrzebna rada osiedla?
[Radek] [2006-11-03 09:12]

Pan burmistrz zaproponował by powstała rada osiedla. Będzie to możliwe gdy liczba mieskzańców Osiedla Leśnego przekroczy 500 osób.

Ja natomiast chciałem zwócić uwagę na inne rozwiązanie. Otoż gdy na Osiedlu Lesnym populacja przekroczy 500 osób, to jednocześnie populacja Smolca przekroczy 2000. W takim przypadku będą przysługiwąć, nam 2 mandaty Radnych. Czy nie prościej jest by jeden Radny byl odpowiedizalny za jedną część Smolca a drugi za drugą?
Oczywiście takie rozwiązanie mogłoby zastapić dopiero za 4 lata, po następbych wyborach lokalnych.

***

[ciekawy] [2006-11-03 03:32]

Smieszny gość z tego burmistrza.
Chce zmusić mieszkańców do tego by mieli radę osiedla. A po cholerę?
Nie wystarczy radny?Jeśli radny nic nie wskóra to co może jakaś tam rada?
To bardziej śmierdzi jakimś szwindlem niż realną potrzebą.
I do tego pod przymusem. Ha,ha,ha.
Panie Kopeć, Panu chyba odbiło.
My tu nie potrzebujemy Kraju Rad, tylko normalnej Polski.

A może Panu się marzy zostać lokalnym BARONEM.
Ciekawe tylko z ramienia jakiej partii, bo SLD się już skompromitowała.

A może forumowicze coś wiedzą na ten temat?
Baron z PO , baron z PISu?

***

[oba] [2006-11-02 23:01]

Dzień dobry!
Miło widzieć, że pan burmistrz zechciał odpowiedzieć bezpośrednio na pytania!
Panie burmistrzu, chciałabym zapytać, czy ma Pan wizję zadbania o porządek w Smolcu na terenach publicznych - to co teraz widać to dramat, butelki po ulubionym trunku naszych drogich Smolczan - reprezentatów wsi witających przyjezdnych na każdym rogu bądź przystanku autobusowym - czyli po nalewce wiśniowej zalegają wszędzie. Są miejsca /w centrum Smolca!/, gdzie te same buletki potrafią przeleżeć rok i dłużej... Piękna to wizytówka i od lat niezmienna. Jakie propozycje ma Pan na zmianę tego stanu? Chodzi mi zarówno o dbanie o czystość, czyli usuwanie skutków, jak i eliminację przyczyn - czyli pijaczków pełniących wartę 24/7 :/
Pyt. 2: Czy uda się ograniczyć prędkość samochodów przejeżdżających przez Smolec? /progi zwalniające, przejścia dla pieszych itp./
Pyt. 3: Kiedy doczekamy się utwardzenia dróg na ulicach, gdzie wciąż błoto zalega, a położono już kanalizację... I kiedy na tychże ulicach będą dokonywane przyłącza kanalizacyjne do budynków? /obecnie są studzienki w drodze/
Pozdrawiam!

***

Burmistrz odpowiada:
[Burmistrz Miasta i Gminy Antoni Kopeć] [2006-11-02 19:54]

Antoni Kopeć, odpowiadam na pytania:
Do Moniki:
1) Kanalizacja po drugiej stronie torów. Jest zrobiona dokumentacja, jest pozwolenie na budowę. Na początku 2007 roku składamy wniosek o dofinansowanie ze środków UE. Myślę, że jeśli będzie wszystko pozytywnie to rozpoczynamy w 2008 a kończymy cały drugi etap w 2009 roku (drugi etap to resztę Smolca i pozostałe objęte projektem miejscowości).
2) To nie prawda, że nie będzie przejazdu do Wrocławia ulicą Żwirki i Wigury po wybudowaniu obwodnicy. Nie będzie nad tą ulicą wiaduktu, ale będzie wiadukt nad ulicą Rakietową (ulice Żwirki i Rakietową połączy łącznik). Przejazd będzie tylko trochę skorygowaną trasą. Tak sobie myślę, komu zależy na robieniu takiego zamieszania?
3) Przecież oświetlenie ulicy Chłopskiej i Bukowej już dawno ruszyło! Ułożony jest kabel, zamontowano większość podstaw pod słupy oświetleniowe. Roboty są w toku, termin zakończenia to 30.11.2006r.
4) Na Chłopskiej potrzebny jest nie tylko chodnik, trzeba ją poszerzyć. Na to zadanie potrzeba będzie dużo pieniędzy. Jeśli zostanę ponownie wybrany, będzie to priorytet wśród zadań do wykonania. Na razie są kłopoty z odkupieniem gruntów na jej poszerzenie, ale myślę, że się z tym uporamy.
5) Tak, próg zwalniający na ulicy Polnej jest potrzebny, a może nawet dwa. Jest wniosek w tej sprawie radnego Kowalczyka. Myślę, ze po uchwaleniu budżetu trzeba to szybko zrobić.

Jeśli chodzi o wygląd ulicy Dworcowej i Głównej- elewacje, to patrzę na nie prawie codziennie. Boli mnie ich bardzo zły stan, ale sprawa jest tutaj bardziej skomplikowana niż w Kątach. Starówka (Rynek) wpisana jest do pierwszej strefy ochrony konserwatorskiej i są prawne możliwości finansowania jej ratowania prze gminę. Tutaj w Smolcu te prywatne budynki tego statusu nie mają i nie można tego tak załatwić. Ale może jakieś zachęty? Ulgi?
Temat do rozmowy. Myślę jednak, że po zrobieniu kanalizacji i wymianie wodociągu trzeba zrobić ulicę. Droga jest powiatowa, ale liczę, że wybierzemy mądrych radnych powiatowych i temat wspólnie załatwimy. Już dzisiaj deklaruję dołożyć gminne środki do chodników. Ładna droga to i ludzie zrobią ładne płoty i będzie fajnie. Lubię porządek.

Jeśli chodzi o nowe osiedle, to bardzo żal mi tych ludzi, którzy mieszkają tam i się codziennie męczą. Wiem, co to znaczy, bo kiedyś też mieszkałem na błotnistej ulicy bez oświetlenia. Szczególnie rozumiem troskę rodziców rodziców małe dzieci. W tej sprawie podjąłem decyzję, że autobus szkolny będzie dowoził je codziennie do szkoły. Gdybym został burmistrzem, to czy się to komuś spodoba czy nie, będę dążył do utworzenia rady osiedla. W Kątach są cztery rady osiedla i nie jest to dzielenie miasta na cztery części. Będziecie mieli swoich przedstawicieli, swoje pieniądze na potrzeby swojego osiedla, ja będę miał partnerów i lepiej będę czuł Wasze potrzeby. Wybory nowych rad sołeckich i osiedlowych w przyszłym roku i czekam, żeby zameldowało się przynajmniej 500 osób. Od tej liczby wnioskował będę do rady miejskiej o utworzenie osobnej reprezentacji. Pomysłów na współpracę mam kilka, chociażby tworzenie rezerwy w budżecie na wspieranie inicjatyw lokalnych. W ten sposób możnaby przejmować drogi wewnętrzne i wspólnie z wkładem mieszkańców budować oświetlenie i nową nawierzchnię dróg. Chcę, abyście byli dumni przed znajomymi z Wrocławia, że tutaj mieszkacie. Tylko proszę, meldujcie się tutaj, bo podatki, za które mamy to robić w przypadku braku meldunków idą do miasta Wrocławia.

***

[Monika G.] [2006-11-02 09:04]

Dzień dobry
Moje pytania do obecnego Pana Burmistrza to;

1.Kiedy doczekamy sie kanalizacji po drugiej stronie torów tj. ul.Spółdzielców, Polna, Słonecznikowa it.
2.Czy sprawa jest juz przesądzona, iż po wybudowaniu obwodnicy nie będzie przejazdu do Wrocławia ulicą Chłopską-Żwirki i Wigury.
3. Kiedy wkońcu ruszy budowa oświetlenia ul.Bukowej i Chłopskiej-przetarg dawno rozstrzygnięty-a więc na co czekają...... chyba, że na pierwszy śnieg i wtedy warunki atmosferyczne nie pozwolą......
4.Czy nie watro wybudować jakiegoś chodnika dla bezpieczeństwa dzieci i dorosłych ul. Chłopskiej. Wiem że pytanie jest retoryczne-bo oczywiście trzeba, ale mam pytanie kiedy.......
5.W związku z oddaniem asfaltowej drogi tj. ul.Polnej do Jaszkotla - samochody rozpędzają się do niebezpiecznych prędkości - może warto byłoby wybudować na terenie Smolca jakieś progi- aby zapobiec ewentualnemu wypadkowi - przecież dzieci chodzą tędy do Jaszkotla do szkoły.

***

Dotyczy elewacji ul.Dworcowa i Główna
[ane**] [2006-10-31 15:45]

Pytanie do pana burmistrza czy jest w planach aby stara część Smolca dotyczy ul.Dworcowej i Głównej(elewacja) wygladała przyzwoicie a nie jak za czasów wojny .W Katach Wrocławskich została zrobiona elewacja budynków może w końcu Smolec by sie doczekał.

***

[admin (g)] [2006-10-30 22:05]

Witam serdecznie!
To spotkanie jak napisałem dotyczyć ma zwyczajnych spraw, które istnieją na Nowym Osiedlu Smolca. Ale skoro w poprzednim artykule pojawiło się tyle przeróżnych zarzutów, pytań i wątpliwości - niektórzy uznali za stosowne zapytać u źródła. A nie ukrywam, że jest to doskonała okazja do usłyszenia z ust pana burmistrza co zamierza uczynić dla nas w podczas trwania kolejnej kadencji - jeśli oczywiście wygra wybory!!!
Zapewniam jednak, że nie ma w tym żadnego chwytu wyborczego. Pomysł, jak napisałem, nie padł od nas redakcji www.smolec.pl lecz od mieszkanki Smolca, której personalia być może poznamy. Jeśli się zgodzi!

***

kiedy spotkanie
[ghost] [2006-10-30 20:50]

Czy to jest prywatne spotkanie, czy w ramach spotkań przed wyborami. Tajemniczo troszke:)

***
All rights reserved, © copyright SMOLEC.PL 2003-2017, SMOLEC.PL v.2.5.