KRESOWY BARYSZ i okolice


Kresowy Barysz i okolice to książka historyczna, której autorką jest Stanisława Puchała.

Książka opisuje historię przedwojenną miasteczka Barysz, leżącego na Podolu, a także historię ludzi, którzy tam mieszkali.
Zawiera miedzy innymi sielankowe opisy codziennego życia z czasów przedwojennych, jak i mroczne relacje świadków z pogromów UPA, repatriacji oraz ich powojennych losów już na Dolnym Śląsku.

Zamówienia na książkę Kresowy Barysz i okolice można składać pod numerem telefonu: 691 035 553.


---------------------------------------------------------------------------------
2018-01-03 - Spotkania premierowe ze Stanisławą Puchałą, autorką ksiażki


W najbliższym czasie odbędą się dwa premierowe spotkania:

13.01.2018 we Wrocławiu w bursie szkolnej przy ulicy Jemiołowej 46/48 (godz. 12:00).

Premiera odbędzie się podczas opłatkowego spotkanie Buczaczan i sympatyków Kresów. Spotkanie poprzedzi Msza Św. odprawiona w Kościele św. Karola Boromeusza we Wrocławiu przy ulicy Kruczej o godzinie 11:00. Po Mszy uczestnicy przejdą do jadalni bursy na wspólny obiad.

06.02.2018 w Środzie Śląskiej w Bibliotece Miejskiej (godzina do ustalenia)

Podczas obu spotkań będzie możliwość zakupu książki "Kresowy Barysz i okolice".

---------------------------------------------------------------------------------
2017-12-26 - Pierwsze egzemplarze książki już gotowe


Książka jest już na końcowym etapie procesu wydawniczego. Pierwszych 10 egzemplarzy opuściło już drukarnię. Od Nowego Roku będzie prowadzona sprzedaż przez autorkę, zarówno wysyłkowo jak i podczas spotkań premierowych, które postaramy się zorganizować w miejscowościach zamieszkałych przez Baryszan i ich potomków.

Zamówienia na książkę Kresowy Barysz i okolice można składać pod numerem telefonu: 691 035 553.

Książka ma twardą okładkę i 458 stron. Nakład to 900 sztuk.

Więcej informacji na stronach ISBN: ISBN 978-83-948540-0-3.

Cena brutto pojedynczego egzemplarza wynosi 55 zł + ewentualne koszty wysyłki.---------------------------------------------------------------------------------
2017-07-09 - Rozdział III do pobrania


Książka jest obecnie przygotowywana do druku. Tekst jest już po korekcie. Jesteśmy na etapie składu i nanoszenia poprawek. Dla wszystkich czytelników już dziś przygotowaliśmy jeden rozdział książki w wersji elektronicznej do pobrania z naszej strony www. Rozdział III zatytułowany Instytucje i społeczeństwo Barysza można pobrać klikając tutaj.

---------------------------------------------------------------------------------
2017-07-02 - Przedmowa

Barysz - kresowe miasteczko, położone w dawnym województwie tarnopolskim... W tych krótkich słowach można by było rozpocząć opis wielu miejscowości na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, które po II wojnie światowej odpadły od państwa polskiego.

Ponad 70 lat po wojnie, Barysz i jego okolice powracają na karty historii dzięki autorce książki. Co jest szczególnego w tej publikacji, aby do niej zajrzeć, aby ją przeczytać? To przede wszystkim styl w jakim została napisana oraz tematyka. Książka nie podaje tylko samych suchych historycznych zdarzeń z życia mieszkańców tamtych ziem, ale ukazuje to, co w wielu publikacjach o historii dawnych Kresów, mało się akcentuje: fakt,że te ziemie kształtowały i oddziaływały bardzo silnie w wielu aspektach na historię Polski, sąsiadujących państw, a głównie na pokolenia ludzi, którzy tam żyli i tę historię sami tworzyli.

Autorka w prosty, ale bardzo ciekawy sposób ukazuje przeszłość tego kresowego miasteczka i okolic, z perspektywy ludzi, którzy tam mieszkali. Wielkim atutem tej publikacji są relacje wielu osób, świadków wydarzeń, którzy stają się niejako współautorami książki, a co jest ważne, że dziś wielu z nich odeszło już na zawsze, zabierając swoje wspomnienia, radości, smutki, czy codzienny trud. Książka ta ukazuje także różne losy wielu Baryszan, dzięki czemu może stanowić ogromne źródło poznania swoich korzeni.

A przecież każdy z nas wywodzi się z jakiegoś własnego, ukochanego gniazda, do którego chociaż we wspomnieniach pragnie powracać...


Ks. Grzegorz
Kapelan Sybiraków Koła Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej

---------------------------------------------------------------------------------