KANDYDATKI NA PREZYDENTA 1991-1999

Wangari Maathai

Urodziła się 01.IV.1940 r. w Nyeri.

OKRĘG WYBORCZY: Tetu

WYKSZTAŁCENIE:

Szkoła podstawowa: Szkoła podstawowa Ihithe

Szkoła średnia: Loreto Convent, Limuru

College: Mount St. Scholastica, Atchison
w stanie Kansas (USA)

Uniwersytet: University of Nairobi, Pittisburgh, Munich

KARIERA ZAWODOWA:

Adiunkt na University of Munich

Docent na University of Nairobi

KARIERA POLITYCZNA:

Studiowała weterynarię w Niemczech. Była pierwszą kobieta z doktoratem z biologii w Afryce Wschodniej i Środkowej. W 1971 roku była pierwszym wykładowcą anatomii weterynaryjnej, a następnie dziekanem wydziału weterynarii na uniwersytecie w Nairobi. W 1977 roku profesor Maathai zainicjowała powstanie ruchu ekologicznego "Zielony Pas", którego efektem było między innymi zalesianie obszarów Kenii. "Zielony pas" zasadził w Kenii 15 milionów drzew, zapewniając pracę blisko 80 tysiącom Kenijczyków. Obecnie prowadzi działalność w 30 krajach Afryki i innych kontynentów. Profesor Maathai angażowała się również w inne inicjatywy przeciwko wycinaniu lasów. Maathai zajmowała się aktywnie problemami społecznymi i ekonomicznymi kobiet w swoim kraju. Jako przewodnicząca organizacji "Krajowa Rada Kobiet Kenii" podjęła działania na rzecz zwiększenia udziału kobiet w życiu społecznym. W latach 90-tych była kilkakrotnie aresztowana i represjonowana za działalność na rzecz obrony praw człowieka, praw kobiet, demokracji i ochrony środowiska. Była członkiem opozycji. Maathai nie znosił kenijski dyktator Daniel Arap Moi, któremu stawiała odważnie czoła. Za jego rządów była bita do nieprzytomności i więziona. Po wyborach w 2002 roku została członkiem kenijskiego parlamentu, a następnie czonkiem rządu prezydenta Mwai Kibaki. 
W 1997 r. zdecydowała ubiegać się o prezydenturę Kenii. Na krótko przed datą wyborów wycofała swą kandydaturę, ale jej nazwisko znalazło się na listach wyborczych 29.XII.1997
r. i Maathai zdobyła pewną liczbę głosów. Od 2003 r. jest wiceministrem środowiska, zasobów naturalnych i dzikiej fauny i flory. 08.X.2004 r. ogłoszono, że, jako pierwsza afrykańska kobieta, zdobyła Pokojową Nagrodę Nobla. Złoty medal, honorowy dyplom i czek na 10 mln koron szwedzkich (1,3 mln dolarów) Maathai odbierze w Oslo 10.XII.2004 r. 

Jest rozwiedzioną matką 3 dzieci.