MINISTROWIE SPRAW ZAGRANICZNYCH

Trinidad Jiménez García-Herrera

Urodziła się 04.VI.1962 r. w Maladze w Hiszpanii jako trzecia z dziewięciorga rodzeństwa. Dorastała w Madrycie, gdzie jej ojciec, José Jiménez Villarejo, był sędzią w Sądzie Najwyższym. Jego córka ukończyła prawo na Autonomicznym Uniwersytecie Madryckim. W 1983 r. założyła Stowarzyszenie Socjalistycznych Studentów i przystąpiła do Młodych Socjalistów. Tam też rozpoczęła swoją karierę polityczną. W 1984 r. została członkinią Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE).  W latach 1984-1986 kierowała komisją ds. stosunków międzynarodowych w Młodzieżowej Radzie Hiszpanii. Wyszła za mąż za dyplomatę, który pracował w Gwinei Równikowej, Izraelu i Kamerunie. W okresie 1990-1992 mieszkała w pierwszym z wymienionych krajów, gdzie pracowała jako wykładowczyni prawa na Universidad Nacional de Educación a Distancia w Bacie, jedynym hiszpańskim uniwersytecie kształcącym na odległość, oraz jako nauczycielka w kolegium hiszpańskim. Rozwiodła się w 1995 r. i wróciła do Hiszpanii.

Jasno opowiedziała się za kandydaturą José Luisa Rodrígueza Zapatero na sekretarza generalnego PSOE. W okresie 1996-VII.2000 odpowiadała za stosunki z krajami Ameryki Łacińskiej w partyjnym Sekretariacie Stosunków Międzynarodowych. W VII.2000 r. po objęciu sterów PSOE przez Zapatero, została członkinią partyjnej federalnej władzy wykonawczej i sekretarzem ds. stosunków międzynarodowych. Na oba stanowiska wybrano ją ponownie w VII.2004 r. Pełniła również funkcję doradczyni w Komisji ds. Globalnego Postępu w Międzynarodówce Socjalistycznej.

W 2003 r. bez powodzenia ubiegała się o stanowisko burmistrzyni Madrytu. Do 06.IX.2006 r. zasiadała w tamtejszej radzie miejskiej. Dwa lata wcześniej PSOE wygrała wybory parlamentarne. Premier Zapatero zaproponował jej stanowisko sekretarza stanu ds. Ameryki Łacińskiej. W okresie 09.III-22.IV.2008 r. zasiadała w Kongresie Deputowanych. 07.IV.2009 r. została ministrem zdrowia i polityki społecznej. Głośno protestowała, gdy kardynał Antonio Cañizares Llovera powiedział, że aborcja jest gorsza pod względem moralnym od pedofilii. 09.VIII.2010 r. przegrała partyjne prawybory na lidera listy PSM-PSOE w wyborach regionalnych w Madrycie w 2011 r. 20.X.2010 r. została drugą kobietą-ministrem spraw zagranicznych i współpracy w historii Hiszpanii (i zarazem pierwszą socjaldemokratką na tym stanowisku).