WICEPREMIERZY 2001-10

Thokozani Khupe

Urodziła się 18.XI.1963 r. w Bulawayo. Ma dwie siostry i trzech braci. Dorastała na przedmieściach Mpopoma i Magwegwe North. Ukończyła szkołę podstawową w Mpumelelo. W latach 1979-1982 była uczennicą szkoły średniej świętego Bernarda w Bulawayo. Uczęszczała do Kolegium Turyńskiego we Włoszech. Studiowała tam technologię informacyjną. Potem ukończyła studia licencjackie z dziedziny mediów na Otwartym Uniwersytecie Zimbabwe. Obecnie studiuje zarządzanie (Master of Business Administration - Magisterskie Studia Menedżerskie) na Państwowym Uniwersytecie Naukowym i Technologicznym.

W 1987 r. wstąpiła do Związku Kolei Zimbabwe (ZARU). W 1991 lub 1992 r. wybrano ją na sekretarz generalną Rady Konsultacyjnej ds. Kobiet oraz członkinią rady generalnej Kongresu Związków Zawodowych Zimbabwe (ZCTU). Z obu tych funkcji zrezygnowała w 2000 r. W 1999 lub I.2000 r. brała udział w utworzeniu Ruchu na rzecz Demokratycznej Zmiany (MDC). Weszła w skład władz partii jako sekretarz odpowiedzialna za transport, logistykę i opiekę społeczną. Od 2000 r. zasiada w Zgromadzeniu Narodowym. W tym samym roku została zastępczynią bicza (prefekta) frakcji parlamentarnej MDC oraz wiceprzewodniczącą Parlamentarnej Grupy Kobiet.

W 2005 r. wprowadzono w Zimbabwe parlament dwuizbowy. Pani Khupe została członkinią Izby Zgromadzenia (izby niższej). Należy do Afrykańskiej Sieci Parlamentarnej przeciwko Korupcji. W XI.2005 lub w 2006 r. została wiceprzewodniczącą MDC. 11.II.2009 r. zaprzysiężono ją na pierwszą w historii Zimbabwe kobietę-wicepremiera. Pani Khupe jest matką trojga dzieci: bliźniaków Reginalda i Ronalda oraz córkę Shamiso.