MINISTROWIE SPRAW ZAGRANICZNYCH
PRZYWÓDCZYNIE PARTII

Sanjaasürängiïn Ojun

Urodziła się 18.I.1964 r. w Ułan Bator. W 1987 r. ukończyła geochemię na Uniwersytecie Karola w Pradze w ówczesnej Czechosłowacji. Dziewięć lat później doktoryzowała się z gechemii izotopowej na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. W latach 1988-1990 pracowała jako geolożka w trakcie ekspedycji geologicznej do Aïmags Sälängä i Xäntiï. Później była sekretarzem projektu UNDP ds. budowy laboratorium przerabiającego minerały. W 1996 r. zatrudniła się przy badaniach geologicznych w Aïmags Ömnögow', Dundgow', Bayanxongor, Uws, Zawxan, Sälängä, Dornod i Süxbaatar. W 1998 r. pracowała w Londynie na rzecz Rio Tinto.

02.X.1998 r. zamordowano jej brata Sanjaasürängiïna Zoriga, lidera Ruchu Demokratycznego. Wygrała wybory uzupełniające z jego okręgu Aïmag Dornod z listy rządzącej wówczas Koalicji Demokratycznej. W Wielkim Churale Państwowym (parlamencie) zasiada od XII.1998 r. Przez dwa lata była bezpartyjną posłanką. W III.2000 r. została założycielką i przywódczynią Mongolskiej Partii Odwagi Cywilnej. Rok później wybrano ją na wiceprzewodniczącą Sojuszu na rzecz Reform i Demokracji w Azji (ARDA).

Utworzyła również Fundację Zoriga działającą na rzecz demokracji i praw człowieka w Mongolii. Pani Ojun jest najsławniejszą mongolską feministką. W 2004 r. była parlamentarną rzeczniczką koalicji partii domagających się reform oraz liderką frakcji parlamentarnej Ojczyzna-Demokracja. W latach 2004-2005 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Wielkiego Churału Państwowego. Od 05.XII.2007 do 20.IX.2008 r. była drugą, po Tuyi Nyam-Osoriyon, kobietą-ministrem spraw zagranicznych w historii Mongolii. Mówi po mongolsku, rosyjsku, czesku i angielsku.