GUBERNATORKI GENERALNE 

Michaëlle Jean

Urodziła się 06.IX.1957 r. w Port-au-Prince na Haiti. Jako 11-etnia dziewczynka uciekła wraz z rodziną do Kanady przed represjami reżimu dyktatora Francoisa "Papa Doc" Duvaliera. Osiedli w Quebeku. Otrzymała tytuł bakałarza nauk humanistycznych z języka włoskiego i hiszpańskiego. Na uniwersytecie w Montrealu obroniła pracę magisterską z zakresu literatury porównawczej. W latach 1984-1986 wykładała na tamtejszym Fakultecie Studiów Italianistycznych. W latach 80-ych kontynowała studia lingwistyczne i literaturoznawcze na uniwersytetach we Florencji, Perugii i na Katolickim Uniwersytecie Mediolańskim we Włoszech.  Mówi płynnie po francusku, angielsku, włosku, hiszpańsku i haitańsko-kreolsku. W latach 1979-1987 pracowała w schroniskach dla bitych kobiet w Quebeku. Angażowała się także w pomoc dla kobiet-imigrantek i ich rodzin, pracowała w Employment and Immigration Canada i w Conseil des Communautés culturelles du Québec. Od 1988 r. pracowała jako dziennikarka w CBC i Radio-Canada. Od 1999 r. była gospodynią seryjnego programu dokumentalnego "The Passionate Eye" w stacji CBC Newsworld. Otrzymała wiele nagród za swą pracę dziennikarki dokumentalnej, m.in. Human Rights League of Canada’s 1989 Media Award (za reportaż "La pasionaria" o walce kobiet-imigrantek w prowincji Quebek) i Amnesty International Journalism Award. W 2004 r. oba kanały publicznej francuskojęzycznej telewizji zaczęły nadawać jej własny show, "Michaëlle".

27.IX.2005 r. zastąpiła panią Adrienne Poy Clarkson na stanowisku gubernatora generalnego Kanady. Jest pierwszą w historii swego kraju czarnoskórą osobą na tym stanowisku i trzecią kobietą-gubernatorem generalnym. Oprócz tego była najmłodszym gubernatorem generalnym w historii Kanady. Funkcję tę pełniła do 01.X.2010 r.

Do zakresu uprawnień i obowiązków Gubernatora Generalnego wchodzą

 W 1968 roku królowa angielska nadała Generalnym Gubernatorom Kanady status wicekrólewski. W związku z tym przysługuje im odgrywanie hymnu powitalnego, gdy wstępują lub opuszczają miejsce oficjalnych spotkań. Hymn Gubernatora Generalnego złożony jest z sześciu pierwszych taktów hymnu Wielkiej Brytanii "God Save the Queen", a następnie cztery pierwsze i cztery ostatnie takty hymnu Kanady "O Canada". Gubernatora obowiązują decyzje Tajnej Rady, w której skład wchodzą dożywotnio osoby mianowane przez gubernatora na wniosek premiera Kanady (m.in. wszyscy byli i aktualni ministrowie, prezes Sądu Najwyższego, premierzy prowincji, spikerzy Izby Gmin i Senatu); Tajna Rada nie zbiera się w pełnym składzie, a decyzje w jej imieniu podejmuje rząd Kanady (gł. premier); gubernator podpisuje w imieniu królowej wszystkie ustawy parlamentu Kanady. Doradza premierowi i jest łącznikiem pomiędzy rządem Kanady a Koroną. Jako gubernator generalna jest zobowiązana powierzyć funkcję premiera przywódcy partii, która zdobyła w wyborach największą liczbę mandatów oraz zatwierdza (wyłącznie formalnie) skład rządu.

Jej mężem jest filmowiec Jean-Daniel Lafond, z którym ma sześcioletnią córkę Marie-Eden. Do ich rodziny należą także dwie córki Lafonda z poprzedniego małżeństwa i jego dwoje wnucząt.