MINISTROWIE SPRAW ZAGRANICZNYCH

Marisol Argueta de Barillas

Urodziła się 06.IV.1968 r. Jest prawniczką i dyplomatką. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu dyplomacji na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii. Na Uniwersytecie Nowy Jork w USA studiowała międzynarodowe prawo humanitarne. Specjalizuje się w stosunkach międzynarodowych, prawach człowieka, negocjacjach, rozwiązywaniu konfliktów, budowaniu pokoju i rozwoju. Studiowała także w Międzynarodowej Akademii Pokoju w Wiedniu w Austrii oraz na Uniwersytecie Harvarda w USA. Od 2004 do I.2008 r. pełniła różne funkcje w salwadorskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Była doradczynią szefa dyplomacji i reprezentantką kraju w Komisji ds. Rewizji Systemu Integracji Środkowoamerykańskiej.

Koordynowała prace Narodowego Komitetu obchodów 15-ej rocznicy podpisania porozumienia pokojowego w Salwadorze oraz prace przy międzynarodowym szczycie głów państw i rządów. Odpowiadała za sprawy związane z finansowaniem rozwoju i kierowała pracami drugiej Międzynarodowej Konferencji na temat Współpracy z Państwami Średnio Rozwiniętymi. W latach 1999-2004 pracowała jako dyrektor generalna ds. polityki zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Odpowiadała za wiceprzewodnictwo w szczycie rządów Organizacji Państw Amerykańskich ds. rozwoju kobiet. Kilka razy stała na czele oficjalnej delegacji Salwadoru podczas różnych konferencji międzynarodowych.

Od 1997 do 1999 r. była radcą-ministrem przy ambasadzie Salwadoru w USA. W latach 1990-1997 piastowała stanowisko zastępczyni stałego przedstawiciela Salwadoru przy ONZ w Nowym Jorku.

Wykładała prawo konstytucyjne i teorię państwową na Uniwersytecie Dra. José Matíasa Delgado w Salwadorze. Publikowała artykuły poruszające kwestie związane z stosunkami międzynarodowymi i integracją regionalną. Wchodzi w skład zarządów dwóch prywatnych przedsiębiorstw. Jest związana z kilkoma organizacjami działającymi na rzecz społeczeństwa, m.in. z Międzynarodowym Instytutem Kobiet. 16.I.2008 r. została ministrem spraw zagranicznych Salwadoru. Funkcję tę piastowała do 01.VI.2009 r.

Jej mężem jest Carlos R. Barillas, z którym ma trzy córki: Alexię, Florence i Gabrielę. Pani Barillas mówi po hiszpańsku, angielsku i francusku.