GUBERNATORKI 2004-

M. Jodi Rell

Urodziła się 16.VI.1946 r. w Norfolk w stanie Wirginia. Studiowała na Old Dominion University oraz na Uniwersytecie Stanowym Zachodniego Connecticut. Jest członkinią Partii Republikańskiej.

1985-1994 członkini Izby Reprezentantów stanu Connecticut (sprawowała tam wiele kierowniczych funkcji, w tym m.in: asystentki przywódcy mniejszości i zastępczyni przywódcy mniejszości),
04.I.1995-01.VII.2004 wicegubernator (jako pierwsza kobieta na tym stanowisku) oraz przewodnicząca stanowego Senatu,
01.VII.2004-05.I.2011 gubernator stanu
Connecticut.

Należy także wspomnieć, że w tym stanie także inne kobiety pełniły ważne urzędy: od 2003 r. spikerem (przewodniczącą) stanowej Izby Reprezentantów była demokratka Moira K. Lyons. Wśród jej trojga zastępców były dwie kobiety - demokratki: Mary G. Fritz i Melody Currey (obie panie pełniły swój urząd od 1999 r.). Connecticut jest kolejnym stanem USA, w którym obiema izbami parlamentu kierowały kobiety. Od 1998 r. sekretarzem stanu była Susan Bysiewicz. W tym samym roku skarbnikiem została pani Denise Lynn Nappier. Była ona pierwszą w historii USA Afroamerykanką wybraną na skarbnika stanowego i pierwszą w historii stanu Connecticut Afroamerykanką wybraną na wybieralny urząd (i pierwszą w historii tego stanu kobietą-skarbnikiem). W 1994 r. pierwszą w historii Connecticut kobietą-kontrolerem stanowym (szef służb kontroli fiskalnej) została Nancy Wyman. Pani Rell była 26 kobietą-gubernatorem w historii USA. Wtedy, wraz z nią, urzędowało 9 gubernatorek i była to największa ich liczba w historii Stanów Zjednoczonych.

Mężem pani gubernator jest Lou Rell, z którym ma dwoje dorosłych dzieci: Meredith i Michaela. Państwo Rell mieszkają w Brookfield.