MINISTROWIE SPRAW ZAGRANICZNYCH

Erato Kozakou-Marcoullis

Urodziła się 03.VIII.1949 r. w Limassol na Cyprze. Jest absolwentką gimnazjum Lanition. W wieku 16 lat, jeszcze w szkole średniej, poznała swego przyszłego męża George'a Marcoullisa. Wyszła za niego w 1970 r. Dr. George Marcoullis jest teraz onkologiem i hematologiem wykładającym na New York Medical College. W 1977 r. przyszedł na świat ich syn Panos, który ukończył Uniwersytet Michigan w USA.

Ukończyła nauki polityczne i prawo publiczne na Uniwersytecie Ateńskim w Grecji. Na Uniwersytecie Helsińskim w Finlandii obroniła doktorat z socjologii i nauk politycznych. W trakcie swojej kariery reprezentowała Cypr na wielu konferencjach światowych, Wspólnoty Brytyjskiej oraz Ruchu Państw Niezaangażowanych. Brała udział w dziewięciu sesjach Zgromadzenia Generalnego Narodów Zjednoczonych. Pracowała w wielu komisjach i ciałach organizacyjnych wchodzących w skład systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Od IX.1980 do XII.1988 r. była członkinią stałej misji przedstawicielskiej Cypru przy ONZ w Nowym Jorku. W latach 1982-1983 pełniła funkcję konsula Cypru w tym mieście. W okresie I.1989-X.1996 r. pracowała w cypryjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Do 1993 r. wchodziła w skład personelu pierwszego oddziału politycznego zajmującego się problemem podziału Cypru na cześć grecką i turecką (uznawaną tylko przez Turcję). Od 1993 r. była dyrektorem kancelarii stałego sekretarza Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W okresie XI.1996-VIII.1998 piastowała stanowisko ambasadora Cypru w Szwecji, Finlandii, Norwegii, Danii, Islandii, Estonii, Łotwie i Litwie. 10.IX.1998 r. została ambasadorem w USA, Kanadzie, Gujanie, Jamajce, Brazylii, Argentynie, Wyspach Bahama, Barbadosie, Chile, Grenadzie, Saint Lucii, Surinamie, Trynidadzie i Tobago oraz Urugwaju. W trakcie pełnienia swej misji w USA była jedną z tamtejszych 16. kobiet-ambasadorów. Należy do dwóch organizacji: "Grupa Kobieca Polityki Zagranicznej" ("Women's Foreign Policy Group") i "Kobiety w bezpieczeństwie międzynarodowym" ("Women in International Security"). Ich członkinie regularnie spotykają się z amerykańskimi parlamentarzystkami oraz wysoko postawionymi kobietami z administracji rządowej. Erato Kozakou-Marcoullis nie ukrywa, że wzorem dla niej jest Stella Souliotis, która w pierwszej połowie lat 60. XX w. była ministrem i bardzo wpływową postacią cypryjskiej polityki. To właśnie dlatego jako młoda dziewczyna zdecydowała się studiować prawo. Zresztą do tej pory pani Kozakou-Marcoullis w swej działalności publicznej kładzie nacisk na sprawy związane z prawami człowieka, a szczególnie z prawami kobiet. W IX.2003 r. została, w cypryjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, dyrektorem oddziału odpowiedzialnego za kwestię podziału Cypru oraz stosunków Turcji z Unią Europejską. 11.XII.2006 r. objęła funkcję ambasadora Cypru w Jordanii i Libanie, ale rezydującego w Nikozji na Cyprze. Według innych informacji funkcję tę sprawowała w latach 2003-2007. Od 16.VII.2007 do 03.III.2008 r. była pierwszą w historii Cypru kobietą-ministrem spraw zagranicznych. 02.III.2010 r. została ministrem komunikacji i pracy.

Pani Kozakou-Marcoullis mówi po grecku, angielsku, francusku, fińsku i nieco po rosyjsku. Interesuje się sztuką i poezją. Wspiera w szczególności kulturę cypryjską i grecką. Lubi także pływać. Od 1970 r. jej mężem jest onkolog i hematolog George Marcoullis, z którym ma syna Panosa.