MINISTROWIE SPRAW ZAGRANICZNYCH 

Delia Domingo-Albert

Urodziła się 11.VIII.1942 r. w Salcedo w prowincji Ilocos Sur. Delia Domingo-Albert jest doświadczoną dyplomatką i reprezentowała Filipiny w różnym charakterze w Szwajcarii, Rumunii, Węgrzech, byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej, Republice Federalnej Niemiec, Australii z równoczesną akredytacją w Nauru, Tuvalu i Vanuatu. Była dziekanem korpusu dyplomatycznego w 2001 r.  Przedtem pracowała jako główna przedstawicielka Filipin przy Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).
Studiowała na Uniwersytecie Filipińskim (służby zagraniczne) oraz w innych instytucjach akademickich w Europie, a mianowicie w : Instytucie Studiów Międzynarodowych w Genewie w Szwajcarii, Instytucie Dyplomatycznym w Salzburgu w Austrii, Bostońskim Uniwersytecie Zamorskim w Bonn w Republice Federalnej Niemiec, Instytucie Nauk Politycznych i Studiów Strategicznych w Kiel w RFN oraz w J.F. Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda w USA. Oprócz tego ukończyła kursy językowe w Tokio, Genewie, Bukareszcie i Bonn. Mówi po angielsku, niemiecku, francusku, rumuńsku, hiszpańsku, japońsku. 
Swą karierę dyplomatyczną rozpoczęła w 1967 r. w Departamencie Spraw Zagranicznych jako asystent w Urzędzie Sekretarza Spraw Zagranicznych. W 1973 r. zdała egzamin na urzędnika służb zagranicznych.
Podczas swej pracy w filipińskiej misji przy ONZ w
Szwajcarii była uczestniczką różnych konferencji organizowanych przez agencje wyspecjalizowane ONZ w Genewie, Wiedniu i Nowym Jorku.
Pracowała także jako sekretarz generalny Filipińskiego Sekretariatu Narodowego ASEAN. W tym czasie uczestniczyła w różnych spotkaniach ASEAN i APEC. Od 17.VII.2002 do 22.XII.2003 r. była podsekretarzem (wiceministrem) spraw zagranicznych ds. współpracy międzynarodowej. W IV, V i IX.2003 r. pełniła obowiązki ministra spraw zagranicznych w zastępstwie Blasa Ople. 22.XII.2003 r. prezydent Gloria Macapagal-Arroyo mianowała ją pierwszą w historii Filipin kobietą-sekretarzem (ministrem) spraw zagranicznych (wcześniej sama pani prezydent dwa razy pełniła te obowiązki, ale tylko tymczasowo). 23.XII.2003 r. pani Albert została zaprzysiężona na swoim stanowisku. Prezydent Arroyo odwołała ją 18.VIII.2004 r. Została mianowana doradczynią pani prezydent. Od XII.2005 r. jest ambasadorem Filipin w Republice Federalnej Niemiec.
Pochodzi z miasta Baguio. Jej mężem jest niemiecki dziennikarz Hans Albert, z którym ma córkę, Joy Angelikę Ines Albert.