GUBERNATORKI 1981-1990

Asimina Xirotyri–Ekaterinari

Urodziła się w Stylidzie w departamencie Fthiotida. Ma córkę i syna. Ukończyła inżynierię cywilną na Uniwersytecie Arystotelesa w Tessalonikach. Studiowała także we Francji. Na macierzystej uczelni w Tessalonikach obroniła doktorat. Mówi po angielsku i francusku. 

Aktywność parlamentarna:

Od 2000 r. zasiada w parlamencie z ramienia Synaspismos. Jest sekretarzem specjalnej stałej komisji parlamentarnej ds. rozwoju technologii. Jest członkinią stałej komisji ds. produkcji i handlu oraz komisji ds. gospodarczych (gdzie zajmuje się sprawami środowiska, planowaniem urbanistycznym i robotami publicznymi). Wchodzi także w skład Komitetu Narodowego "Ateny 2004" przygotowującego igrzyska olimpijskie. Jest zastępczynią członka delegacji greckiej w NATO.

Aktywność społeczna:

Członkini Komitetu Centralnego Synaspismos na poziomie krajowym oraz w Tessalonikach. Była niegdyś członkinią Greckiej Lewicy Demokratycznej (EDA), a potem Komunistycznej Partii Grecji (KKE). Wchodziła w skład Centralnego Komitetu Politycznego Greckiej Lewicy (EAR). Później przystąpiła do Synaspismos. Należała do Helleńskiej Technicznej Izby Handlowej. Jako była przewodnicząca macedońskiego oddziału Związku Inżynierów Sektora Publicznego, członkini Najwyższego Komitetu Administracyjnego Pracowników Państwowych (ADEDY) i POTEDY, angażowała się w sprawy związane z decentralizacją administracji, rozwojem regionalnym oraz robotami publicznymi. Jako prefekt departamentu Thessaloniki (1989-1990) wprowadziła takie programy rozwojowe, jak: komunikacja (linie autobusowe, metro), środowisko, budowa szkół oraz programy związane ze zdrowiem i opieką społeczną.