WŁADCZYNIE 1200

Adelazja z Logudoro

Urodziła się w 1207 r. jako najstarsze dziecko Agnieszki, 17-ej sędziny i księżnej Cagliari, oraz Marianusa II z Logudoro. Jej ciotka Benedetta także była sędziną Cagliari i markizą de Massa. 

W XI.1218 r. jej ojciec zawarł pakt z sędzią Gallury Lamberto Viscontim z Pizy. Na jego mocy pierwszym mężem Adelazji został Ubald II, syn Lamberta. Papież Honoriusz III, wróg Pizańczyków, natychmiast wysłał swego wysłańca Bartłomieja by anulował ten związek. Jego plan spalił jednak na panewce i umowa zawarta między Marianusem a Lambertem weszła w życie.

Ubald II odziedziczył sędziostwo Gallury w 1225 r. Marianus zmarł w 1232 r. Swym następcą wcześniej uczynił syna Barisone III. Ten zmarł bezdzietnie w 1236 r. W takim przypadku, zgodnie z wolą Marinusa, możni z Logudoro na nowego sędziego mieli wybrać Adelazję lub jej siostrę Benedettę. Ich wybór padł na tę pierwszą. Niebagatelną pomocą było tu poparcie jej męża. W 1237 r. papież Grzegorz IX wysłał swego przedstawiciela Aleksandra do Torres, by otrzymać od Adelazji uznanie papieskiej zwierzchności nad Logudoro jej ziemiami w Pizie, Massie i Korsyce odziedziczonymi po dziadku, Wilhelmie I z Cagliari. Przysięgę wasalną złożyła w pałacu a Ardarze. Ubald II potwierdził to oddając zamek Monte Acuto arcybiskupowi Ampurii jako gwarancję jej lojalności. 

Ubald II w I.1237 r. postanowił, że jego następcą w Gallurze zostanie kuzyn, Jan Visconti. Piotr II z Arborei został opiekunem Adelazji. Po śmierci pierwszego męża wyszła ona szybko za Guelfo dei Porcari, człowieka blisko związanego z papiestwem. Ten jednak nie żył długo. W tym czasie rodzina Doria z Genui, głównej rywalki Pizy, przekonała cesarza niemieckiego Fryderyka II do tego, aby ożenił swego bastarda Enzo z Adelazją i utworzył Królestwo Sardynii. Enzo przybył już w X.1237 r. do Cremony. Po ślubie byli nazywani królem i królową Sardynii. Enzo opuścił półwysep w VII.1239 r. i nigdy nie wrócił. Dostał się do niewoli rodziny Este. Siedział w niej do końca swego życia. Jego małżeństwo z Adelazją zostało anulowane w 1245 lub 1246 r. Królowa Sardynii sędziną Gallury była w latach 1238-1257.

Po unieważnieniu małżeństwa z Enzo smutna Adelazja wycofała się do swego zamku w Goceano. Zmarła tam bezdzietnie w 1259 r.